
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 1 µs |
| Nominal Supply Current | 1.5 µA |
| Resolution | 2 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Current |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Stock: 665
Distributors
pcbx
Unit Price$54.61033
Ext.Price$54.61033
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $54.61033 | $54.61033 |
| 10 | $45.55685 | $455.56850 |
| 25 | $43.29681 | $1082.42025 |
| 50 | $42.03655 | $2101.82750 |
| 100 | $40.81306 | $4081.30600 |
